Bizden Haberler

1/13/2020

 

 

 

KİMYASAL UYGULAMALARA YÖNELİK WİLDEN® HAVA TAHRİKLİ ÇİFT DİYAFRAMLI POMPALAR  

 

 

Çalışma verimliliğinde elde edilen artış ve çoğu kimyasala uygunluk sebebiyle, hava tahrikli çift diyaframlı pompalar birçok uygulamada kullanılmaktadır.

 

1955 yılında madencilik pompası olarak icat edilişinden bu yana, hava tahrikli çift diyaframlı pompalar, sayısız avantajları nedeniyle birçok akışkan transferinde tercih edilen bir teknoloji haline gelmiştir. Hava tahrikli çift diyaframlı pompaların bu denli başarılı olmalarının nedenleri arasında, kendinden emişli ve kuru çalışabilme özelliklerine sahip olmalarını, 9 metreye kadar emiş yüksekliğine olanak sağlayan kolay ve salmastrasız tasarımları vardır. Hava tahrikli çift diyaframlı pompalarının verimli, güvenilir ve düşük maliyetli çalışmasının nedenleri dört ana maddede özetlenebilir.

 

1)      Hava Faktörü

İsminden de anlaşıldığı üzere, hava tahrikli çift diyaframlı pompalar çoğu kimyasal tesiste halihazırda bulunan sıkıştırılmış hava ile çalışma prensibine dayanır. Havanın hazır halde mevcudiyeti, hava tahrikli çift diyaframlı pompayı, altyapı düzenlemeleri gerektirmeyen tak çalıştır özelliğinde bir aygıta dönüştürür. Havanın, pompada güç kaynağı olarak kullanılması aynı zamanda pompayı, sistemi ve akışkanı ani oluşabilen zararlardan korumaktadır. Hava kullanımını minimumda tutmak, sağlıklı bir çevre ve işleme tesisi elde edilmesini sağlar. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, bu yönde adımlar atılmasını sağlamıştır. Wilden® 2013 yılında geliştirdiği Pro-Flo® SHIFT ADS (hava dağıtım sistemi) sayesinde büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Devrimsel nitelikteki bu icat ile hava tüketiminde ciddi tasarruflar sağlanmaktadır.  

 

2)      Doğru Diyafram Seçimi ile Düşük Bakım Maliyeti

Diyaframlı pompalar, mekanik salmastra gibi birçok pahalı ekipman bulunduran döner ekipmanlara kıyasla, hem fiyat hem bakım açısından daha avantajlı olmaktadır. Diyaframın malzemesi, şekli ve pompa tasarımı, diyaframın kullanım ömrü üzerinde ciddi etkileri vardır. Özel hava dağıtımı sistemi Pro-Flo® SHIFT’ e ek olarak geliştirdiği özel Chem-Fuse® diyafram ile, Wilden® büyük bir başarıya daha imza atmıştır.

 

3)      Çok Yönlü ve Uyumlu Teknoloji

• Yüksek viskoziteli akışkanlardan su kıvamındaki akışkanlara kadar uygunluk.

• Kuru çalışma özelliği mevcuttur, hattı tamamiyle boşaltabilmektedir ve fazla basınç artışında pompanın zarar görmemesi için çalışmayı durdurmaktadır.

• Kullanımı kolay basit tasarımlardır

• Diğer pompalarla kıyaslandığında daha düşük toplam sahip olma bedeline sahiptirler ve tüm donanımı ile beraber işletme ve bakım maliyetleri ciddi oranda düşük olmaktadır.

 

4)      Pompa Yapısı

Wilden® hava tahrikli çift diyaframlı pompalarda, uygulamalara ve akışkanların gereksinimlerine yönelik birçok malzeme seçeneği bulunmaktadır. 

 

Özetle, Wilden® hava tahrikli çift diyaframlı pompalar, basit ve fonksiyonel tasarımları, geniş malzeme seçenekleri ve geliştirilmiş teknolojileri ile hem birçok kimyasal uygulamaya ideal çözümü oluşturmaktadırlar, hem de hava tahrikli çift diyaframlı pompa üreticileri arasında farklı bir konuma sahiptirler.

 

Metrans Makina Türkiye’deki tek yetkili Wilden® temsilciliğidir ve her türlü talebi karşılamaktadır.