Bizden Haberler

10/8/2019

 

Güneş Enerjisi Sistemlerindeki Zorlu Uygulamalara Yönelik Rheinhütte Yüksek Performans GVSO Pompaları 

 

1997 yılında imzalanan Kyoto Anlaşması ve 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması neticesinde nükleerin adım adım ortadan kaldırılması, küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında mücadele için önemli adımlar atılmıştır. Bunun bir sonucu olarak da dünyada alternatif enerji kaynaklarına yönelme yaşanmıştır.  Enerji sektörü ise özellikle yenilenebilir enerji üzerinde durmaktadır. Güneş enerjisi sistemleri üreticileri ise büyüyen pazarda artan talepleri karşılarken zorluklarla karşılaşmaktadırlar ve yenilikçi çözümler aramaktadırlar. Güneş enerjisi sektörü güçlendiğinden, eriyik tuzun, yüksek ısı transfer maddesi ve bunun da ötesinde ısı akümülatörü olarak kullanımı artmıştır.  Rheinhütte Pumpen GmbH, GVSO modeli ile eriyik tuzu yüksek ısı transfer maddesi olarak kullanan güneş enerjisi sistemlerinin gereksinimlerini karşılayan özel bir pompa geliştirmiştir.

 

Güneş Enerjisi Santrallerinde Eriyik Tuz

Eriyik tuz, tuzun erime noktasının üzerinde ısıtılması ile elde edilir – tuz ve tuz karışımının özelliklerine göre bu dereceler 150 °C ila 600 °C arasında değişiklik gösterir. Alkali ve alkalin toprak tuz ötektik karışımları, ısı transfer aracı olarak kullanılan petrol ve gaz için mükemmel bir alternatif oluşturmaktadırlar. Sebebi ise eriyik tuzun 400°C’nin üzerinde de kullanılabilen tek madde olmasıdır.  600 °C’ye kadar çıkan ısılar dahi problem teşkil etmez. Eriyik tuzun ısı transfer aracı olarak kullanılması ekonomik açıdan da avantajlıdır ve 1950’lerden bu yana ısı aktarımlarında kullanılmaktadır. Başlangıçta kimya tesislerinde metallerin ısıl kimyasal uygulamalarında kullanılırdı.

Eriyik tuzun GES’nde kullanılmasının üç ana nedeni vardır: iyi ısı transfer özellikler, yüksek ısı toleransı ve düşük viskozite. Eriyik tuzun ısı transfer aracı olarak kullanımı, pompa üreticilerini özellikle yüksek ısıya dayanıklı sistem ve parçalar geliştirmeleri konusunda zorlamaktadır. Güvenilir ve ekonomik pompa sistemi geliştirmek üstün uzmanlık bilgisi gerektirmektedir. Wiesbaden’deki Rheinhütte Pumpen GmbH firması, korozyon ve aşınıma dayanıklı malzeme kullanımı ve dayanıklı eriyik tuz pompa tasarımı konusunda uzmandır.   

 

Sağlam, Dayanıklı, Verimli

Rheinhütte, zorlu uygulamalara yönelik, korozyona ve aşınmaya karşı dayanıklı malzemeye sahip pompa tasarımı üzerine uzmanlaştır.  Uygulamaya bağlı olarak, metal, plastik veya seramik malzeme seçenekleri mevcuttur.  Metal malzemeden üretilen sistem ve parçaların eriyik tuza dayanıklılığı ispatlanmıştır. Dik milli GVSO santrifüj pompası, eriyik tuzun ısı transfer aracı olarak kullanıldığı güneş enerjisi sistemlerine yönelik özel olarak tasarlanmıştır.

470 °C’ye çıkan ısılardaki eriyik tuz uygulamaları için pompa ferritik çelikten, daha yüksek ısılar için ise ostenitli paslanmaz çelikten üretilmektedir. GVSO pompaları, eşsiz tasarım özellikleri sayesinde yüksek ısı dayanımına ek olarak, GES’nde kullanılan eriyik tuz gibi zorlu akışkanlara da uygundur. Tasarım seçeneklerinde de esneklik sunar: 38 boyut seçeneği, tek ve çok kademeli tasarım ve 0.5 m ila 18 m arasında daldırma seçeneği. Rheinhütte, uygulama gereksinimleri ve talepler doğrultusunda uyarlamalar gerçekleştirebilmektedir.

 

Rheinhütte’nin Türkiye’deki tek yetkili temsilciliği ve servis bakım merkezi olarak tüm uygulamalara yönelik ürün ve bakım hizmetleri sağlamaktayız. Detaylı bilgi için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.