Bizden Haberler

19.8.2019

Fıstık üretim hattında pişirme yağını geri kazanmak için Self-Cleaning Russell Eco Filter kuruldu

 

Milhans, kâğıt filtreleme yöntemini, üretilen iş hacmini 20 kat artıran ve geri dönüştürülmüş kızartma yağının kalitesini iyileştiren yenilikçi filtreleme sistemi ile değiştirdi.

 

Milhans Gıda ve Tarım Ürünleri, Türkiye'nin sağlıklı, kaliteli fındık ürünleri ve atıştırmalıkların lider üreticisidir. 2009 yılında kurulan şirket, Türkiye'nin en büyük gıda perakendecilerinden bazılarına özel etiket ürünleri üreticisi olma ve aynı zamanda kendi çeşitli Milhans atıştırmalıklarını tedarik etme yolunda hızla büyüdü.

Milhans’ın Kocaeli Türkiye’deki üretim bölgesinde, en önemli üretim alanı fıstık işleme hattıdır. Çeşitli Milhans markaları ve özel etiketli gıdalarda kullanılan fıstıkta, nihai ürünlerin kalitesi ve hijyeninin en yüksek kalitede olması zorunludur. Ayrıca, şirket, ürünlerine yönelik artan talebi karşılamaya devam ederken, işleme tesisi genelinde kullanılan ekipman, ürün kalitesinden ödün vermeden yüksek kapasite seviyelerini karşılamalıdır. Pişirme işleminde kızartma yağının geri kazanımını optimize etmek için bir filtreleme sistemi aratan Milhans, çözüm bulmak için Russell Finex'e başvurdu.

Fıstık, bitkisel yağda yaklaşık 150 °C'de endüstriyel kızartma makinesinde pişirilir. Belirli bir miktar fıstık pişirildikten sonra, yağ kızartma makinesinden çıkarılır ve geri dönüştürülmeden ve tekrar kullanılmadan önce kirletici maddelerden arınması için süzülür. Daha önce, Milhans, geri kazanılan yağı filtrelemek için bir kâğıt filtreleme sistemi kullanıyordu. Bununla birlikte, bu sistem gerekli iş hacmine ulaşmadı ve tutarlı bir filtreleme kalitesi sağlayamadı. Dahası, kirleticiler ile tıkanan ve dolan kâğıt filtre kartuşlarını elle değiştirme zorunluluğu yüzünden, sıklıkla üretim kesintisi yaşandı. Bazen günde birkaç kez kartuş değişikliği yapılması gerekti.

Milhans Üretim Müdürü Alev Palabıyık, “Daha önce pişirme yağını filtrelemek için kullandığımız kâğıt filtreler, üretim ihtiyaçlarımızı karşılamıyordu. Bu filtreler, gerekli olan tutarlı, ince filtrelemeyi sağlamadı ve kâğıt filtre kartuşlarını sürekli olarak değiştirerek yüksek maliyetler ödemek zorunda kaldık. Fıstık ürünlerimizin artan taleplerini karşılamak için önemli ölçüde daha yüksek kapasiteli bir filtreleme sistemine de ihtiyacımız vardı.” dedi.

Russell Finex ile görüştükten sonra, Russell Filter Management System™ ile kurulan Self-Cleaning Russell Eco Filter® 'in kullanılmış pişirme yağını geri kazanmak için ideal bir çözüm olacağına karar verildi. Bu filtreleme sistemi, mevcut üretim hattında kolay kurulabilen, yüksek sıcaklıktaki sıvıları filtreleyebilen ve önceki kâğıt kartuşu filtrelerinde önemli bir iyileşme sağlayan bir sistemdi.

Kâğıt filtrelere kıyasla, Self-Cleaning Russell Eco Filter® daha önce elde edilen 80 mikron ile karşılaştırıldığında, daha ufak partikül boyutunda (50 mikron) filtreleme yaparken, aynı pişirme yağı ile 20 kat daha fazla üretim hacmi sağlıyor. Bu nedenle, artan iş hacmi sağlamanın yanı sıra, yeni filtre daha ince, tutarlı bir pişirme yağı kalitesi sunuyor. Buna ek olarak, benzersiz kendi kendini temizleyen tasarım, filtre kartuşlarını değiştirmek ve tıkanmış filtre elemanlarını temizlemek için iş akışında yavaşlama olmaması için herhangi bir duraklama oluşmasının da önüne geçiyor.

Palabıyık sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Yeni Russell Finex filtremiz, bu üretim alanını önemli ölçüde geliştirdi. Yenilenmiş kâğıt filtre kartuşları satın almak zorunda kalmadan yapılan tasarruflar sayesinde, birimin %150'lik bir yatırım getirisi elde etmesini bekleyebiliriz. Geri kazanılan yağın artan kalitesi, müşterilerimizin beklediği yüksek standartları karşılamaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor. ”

Bu filtreler, sıvılardan 10 mikrona kadar büyük boyutlu kontaminasyonun etkili ve sürekli olarak giderilmesini sağlamak için eşsiz bir SpiroKlene ™ silici sistemine sahiptir. Kendi kendini temizleyen tasarım, filtre kartuşlarının değiştirilmesinin neden olduğu kesinti süresinin azaltılmasıyla üretim oranlarını arttırır ve kartuşların kontaminasyonla tıkanmasıyla iş hacminin yavaşlamasını ortadan kaldırır. Bu, kullanılmış filtre ortamının değiştirilmesi ve bertaraf edilmesinden kaynaklanan sürekli maliyetleri ortadan kaldırıp üretim maliyetlerinde önemli bir azalma sağlarken, aynı zamanda boşa harcanan sıvı ürünün, işçilik maliyetlerinin ve aksaklık süresinin azaltılmasını da sağlar. Filtreler tamamen kapalıdır, yani hiçbir gaz ve operatör sıvıya maruz kalmaz. Çeşitli uygulamalara uygun bir dizi yüksek akışlı, yüksek sıcaklık ve sıhhi sıvı filtresi mevcuttur. Ayrıca, mevcut boru tesisatına kolay kurulum sağlamak için yatay ve dikey konfigürasyonlar ve çeşitli boyutlar da mevcuttur.

Russell Filter Management System™ in eklenmesi, Self-Cleaning Russell Eco Filter®'in tam otomasyonunu sağlar. Sistem, filtreleme işlemini sürekli olarak izler ve filtrenin operatörün müdahalesi olmadan verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu, sıcak pişirme yağı gibi potansiyel olarak tehlikeli ürünlerle operatörün temasını ortadan kaldırarak güvenliği artırır. Aynı zamanda, manuel denetim gerektirmediği için, nihai ürün kaybını azaltarak ve iş gücünü azaltarak maliyetleri düşürür.

1934 yılında kurulan Russell Finex, gıda ve içecek üreticilerine ayırma teknolojisi sağlama konusunda 80 yıldan fazla bir deneyimine sahiptir. İşgücü ve atık maliyetlerinden tasarruf ederek, üretim kesintilerini azaltarak, kapasiteyi arttırarak veya nihai ürün kalitesini geliştirerek işlem hattını optimize etmek isteyen Russell Finex, gıda endüstrisine yönelik eleme ve filtreleme çözüm yelpazesi sunmaktadır. 

Ürün ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.