Bizden Haberler

11/23/2020

 

Güçlü URACA Yüksek Basınç Teknolojisi ile Güvenilir Yöntemle Yüzey Pürüzsüzleştirme

 

Yüzey pürüzsüzleştirme, metal ürün üretim prosesi esnasında yüzeyde oluşan demir oksit empüritelerini ortadan kaldırır. Kesintisiz döküm ve haddelemede yüksek basınçlı su ile güvenli yüzey pürüzsüzleştirme elde edilebilmektedir. Püskürtme ekipmanları gereken basınçta çalışmaktadırlar. Pürüzsüzleştirme işleminde kullanılan suyun içerisindeki korozif ve abrasif bileşenler, kullanılan pompalarda zorlu gereksinimler oluşturmaktadır.

 

URACA yüksek basınç pompaları uzun yıllardır dünyadaki ilgili pazarlarda kullanılmaktadır ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

Pürüzsüzleştirme

Metallerin yüzeylerinde demir oksit tortuları oluşmaktadır. Pürüzsüzleştirme işleminde bu kalıntıları temizlenir. Nihai ürünün demir okist ile kirlenme riski bulunduğundan, pürüzsüzleştirme işlemi haddeleme hatlarında ve çelik şekillendirme hatlarında büyük önem arz eder. 

 

Yüksek basınç teknolojisi ile pürüzsüzleştirme yöntemleri

Farklı yöntemler mevcuttur:

Asitleme

Fırçalama

Bükme

Alev

Su jeti

 

Suda gerekli basıncı oluşturmak için salınımlı özel yüksek basınçlı pistonlu pompalar kullanılmaktadır. Bu pompalar, zorlu koşullarda kesintisiz kullanım amacıyla tasarlanmıştır. Pompa üniteleri, yüksek basınç ve basınçsız operasyondaki sirkülasyon ile başa çıkabilmelidir.

 

Bir diğer zorluk da pürüzsüzleştirme suyu bir döngüde kullanılır ve katı partiküller içerir. Ön filtrelemeye rağmen su tüm partiküllerden arındırılamamaktadır. Partiküllerin proses suyunda birikmesi sızdırmazlık ve akışkan tarafı için zararlı olabilmektedir.

URACA pompaları ise bu etkiye karşı korunaklı bir tasarıma sahiptir.

 

Yüksek basınçlı su ile pürüzsüzleştirme yönteminin avantajları

Isı şoku ve buhar kabarıkları ile tortu tabakasının kırılması 

Su jeti ile tortuların temiz bir biçimde yok edilmesi

Büyük ve sıcak haddelemeye uygundur 

Özel nozüllerle büyük ölçekli uygulama mümkündür

Faydalı ve düşük maliyetli temizleme malzemesi olarak su

 

Uygulama alanları

En önemli uygulama alanları arasında sıcak haddeleme ve çelik şekillendirme yer almaktadır.

 

Tortu temizleyicileri ağır plaka, kablo veya metal profil üretiminde de kullanılmaktadır. Diğer uygulama alanları arasında dövme hatları, tam otomatik üretim hatları ve benzer vardır.

 

Metrans Makina Türkiye’deki yetkili URACA temsilciliğidir.