Bizden Haberler

9/4/2020

Havalı Diyaframlı Pompalarda Sürtünme Kayıplarının Önüne Nasıl Geçilir

Hazırlayan: Curtis Dietzsch - Wilden Pump

 

Pompa sistemlerinin amacı maksimum verimlilik sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcıların enerji maliyetleri düşer, bakım süreleri kısalır ve üretim artar. Verimli bir pompa sistemi, en az engelli ve en kestirme hat üzerinden akışkan transferi sağlamak üzerine tasarlanmıştır.

 

Enerji kaybına yol açan faktörler

 

Bir akışkanı pompalarken, belirli bir ölçü çerçevesinde sürtünme kaybı ve verimsizlik kaçınılmazdır. Sürtünme kaybı, pompa, boru ve fitinglerden akan akışkanın direnci olarak tanımlanabilir. Bu direnç, pompalama basıncında ve debide düşüşe sebep olur. Sürtünmeye bağlı enerji kaybında çeşitli faktörler etkilidir:

 

Akışkan ile boru duvarları arasında sürtünme – pürüzlü iç yüzeyler kayıpları artırır

 

Akışkanlar arası sürtünme– yüksek viskoziteli akışkanlarda kayıplar daha yüksektir

 

Borulamada keskin dönüşler veya kısıtlamaların türbülans yaratması -  valf, fiting veya redüktör gibi 

 

Debi – yüksek debi yüksek kayıp anlamına gelmektedir

 

Boru uzunluğu – uzun boru hatları ve dar çaplı borular kayıpları artırır

 

Mühendisler ve operatörler, pompa sisteminde sürtünme kaybına yol açan etkenleri ortadan kaldırarak sistemi verimli hale getirebilirler.

 

 

Sürtünme Kaybına Yönelik Çözümler

 

Boru sisteminde verimliliği artırmak için temelde dört yöntem vardır:

 

Boru sisteminin iç yüzeyindeki pürüzlerin azaltılması

 

Boru sistemindeki çapın genişletilmesi

 

Boru sistemi uzunluğunun kısaltılması

 

Dirsek, t-boru, valf ile fitinglerin ve boru sistemindeki engellerin en aza indirgenmesi, örneğin 90 derecelik dönüşler yumuşatılmalıdır

 

 

Pompa tipi önemlidir

Wilden havalı diyaframlı pompalar birçok uygulamaya yönelik optimal çözüm oluşturur.

 

Uygulamalarda kullanılan pompa türünün, pompalama verimi üzerinde doğrudan etkisi vardır. Havalı diyaframlı pompa teknolojisi kullanan pozitif deplasmanlı pompalar, viskoziteden bağımsız olarak çok sayıda akışkana yönelik en etkili pompa tipi olduğu kanıtlanmıştır.

 

Diyaframlı pompalar, belirli bir yüksek basınç oluşturarak boru sisteminden akışkan transfer eder.  Eğer borulama sisteminde kısıtlayıcı etmenler mevcut ise, pompa amacından uzaklaşarak bu kısıtlamaların üstesinden gelmeye çalışır. Bu da enerji ısrafı ve verimsizlik ile sonuçlanır.

 

Boru sistemindeki bu engeller bazı durumlarda o denli baskındır ki, pompa, akışkanı hareket ettirecek basıncı/enerjiyi yaratamaz. Ancak havalı çift diyaframlı pompalar diğer pozitif deplasmanlı pompalara kıyasla bu tarz engelleri zarar görmeden aşarlar.

 

Hava tahrikli çift diyaframlı pompa teknolojisi, sürtünme kayıplarını ve verimsizliği minimuma indirmek üzerinde odaklanmıştır. Hava tahrikli çift diyaframlı pompaların mucidi olan Wilden, birçok teknoloji geliştirmiştir ve patentli teknolojileri mevcuttur.

 

Metrans Makina Türkiye’deki tek yetkili Wilden temsilciliği ve servis bakım merkezidir.