Bizden Haberler

11/30/2020

 

Kimya Endüstrisinde Hava tahrikli Çift Diyaframlı Pompalar

 

Hava tahrikli çift diyaframlı pompalar, kimya tesislerinde yer alan en basit tasarıma sahip pompalardır. Basit tasarımı ve kullanım kolaylığı nedeniyle kimya tesislerinde çokça tercih edilen çok yönlü pompa konumundadırlar.

 

Basit AODD pompa tasarımı, istenilen akışkanı pompalayan diyaframları tahrik etmek için sıkıştırılmış hava kullanır. AODD pompalar, açılıp kapanarak akışkanın diyafram odasına giriş ve çıkışına izin veren birtakım top ve çek valfler kullanır. Pompa, pompanın çalışması için kullanılan hava basıncına eşit bir akışkan çıkış basıncı üretebilmektedir.  Diyaframlar bir tarafta hava basıncı ve diğer tarafta akışkan proses basıncı ile dengelenirken, çok az strese maruz kalırlar ve yorgunluğa dayalı arıza öncesinde milyonlarca döngü tamamlarlar. Diyaframın emme stroku esnasında diyaframın arkasındaki hava atmosfere çıkar.

 

AODD pompalar basit tasarıma sahip olduklarından, mühendislik şartnamelerinde ve dökümanlarında da kolaylık yaratırlar. Pompayı çalıştırmak için elektrik motora gereksinim olmadığından motor verilerini içeren belgelere ve şartnamelere gerek kalmaz.

 

Kimyasal tesislerde çok sayıda korozif ve korozif olmayan uygulamalar mevcuttur. Pompanın farklı malzeme seçeneklerinin bulunması ve kolayca seçim yapabilme özelliğine sahip olması oldukça önemlidir. AODD pompalar, metal ve plastik malzeme seçenekleri sunduğundan uygulamaya yönelik en doğru seçimi yapabilme olasılığı tanır. Alüminyum, dökme demir, paslanmaz çelik ve daha korozif uygulamalara yönelik Hastelloy C gibi daha yüksek alaşım seçenekleri metal malzemeler arasında yer almaktadır. Plastik veya metal pompalardaki parçaların aynı boyutlarda ve birbiriyle değiştirilebilir olması bir işletmenin envanteri için oldukça önemlidir. AODD pompalarında Polipropilen, PVDF, PFA gibi plastik malzeme ve iletken malzeme seçenekleri, pompa kullanıcılarına pompada geliştirme yapılmasına ve farklı uygulamalarda kullanılmasına izin verir.   

 

AODD pompalar, kimyasal proses pompalarında eşsiz güvenlik kombinasyonlarına olanak sağlar. En önemli nokta ise AODD pompalarının hava ile çalışması ve elektriğe ihtiyaç duymamasıdır. Sadece hava kullanarak ve düzgün şekilde topraklanarak, AODD pompaların yanabilir akışkan ortamında dahi güvenli şekilde kullanılabilmesi mümkündür.

 

Kimyasal tesise yeni prosesler eklendiğinde çoklu uygulama yönleri dikkate alınmalıdır. Çoğu durumunda ortam sıcaklığında temiz akışkanlar pompalıyor olabilirsiniz. Ancak kimya tesisinde, kimyasal üretme koşulları ciddi oranda farklılık gösterebilmektedir. Farklı uygulamalarda farklı pompalama biçimlerine ihtiyaç olabilir. Eğer farklı uygulama ve koşullara uygunluk gerektiren pompa arayışınız bulunuyorsa, öncelikle AODD pompaları değerlendirmeniz önerilir.  Kimyasal reaksiyonlar katı partikül oranını, viskoziteyi, ağırlık gibi akışkan özelliklerinde artışa neden olabilir. AODD pompalar tüm bu değişiklikleri karşılarken birtakım sınırlamalar söz konusu olabilir. Bu nedenle daima üreticinin belirlediği sınırlar dikkate alınmalıdır.

 

Metrans Makine, 30 yılı aşkın süredir akışkan transferi uygulamalarında ürün ve servis hizmeti ile pazarın öncüsü konumundadır. Metrans aynı zamanda hava tahrikli çift diyaframlı pompanın mucidi olan Wilden’ın yetkili Türkiye temsilciliğidir.    Soru ve taleplerinizi iletmeniz durumunda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.