Bizden Haberler

1/3/2020

 

 

LEİSTRİTZ- ÇOK FAZLI ÜRETİM SİSTEMLERİ

 

Petrol ve gaz endüstrisi, 50 yılı aşkın süredir çift vidalı pompalar sayesinde ham petrol uygulamalarında güvenilir ve ekonomik çalışmalar yürütebilmektedir.  Pozitif deplasmanlı bu pompalar birçok yarar sağlamaktadır: birkaç hareketli parça, gaz toleransı, tipik motor hızında çalışabilme ve hidrolik balans. 1980’lerin sonunda ise endüstride çift vidalı pompalar konusunda başka bir gereksinim daha doğdu: işlenmemiş kuyu akışının tek bir ekipmanla aktarılması. Bu talep üzerine Leistritz Çok Fazlı Pompalar geliştirildi.

 

Leistritz Çok Fazlı Pompalar, proses ekipmanlarına upstream olarak bağlıdır. Bunun sonucunda seperatör, ısıtıcı- işlemci, yıkama tankı, ham petrol/su tankı, karmaşık kontrol sistemleri, ayrı gaz/petrol borulama sistemleri, çok sayıda döner ekipman ve yakma gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Kuyu bölgesinde ve/veya toplama tesisinde Çok Fazlı Pompa kullanımı, işletmelere proses tesislerinin merkezileştirilmesine izin verir, böylece kuyu bölgesindeki kaplanan alan ve çevreye olan etki azalır ve en önemlisi güvenli bir çalışma elde edilir.  

 

LEİSTRİTZ ÇOK FAZLI POMPA TASARIMI

 

İki rotor her iki uçtan bilyeli rulmanlarla desteklenir. Bu rulmanlar rotorları gömlek içinde pozisyonlar ve aynı zamanda bu döner parçaların kleranslarını korur. Rulmanlar, ya çok fazlı pompa gömleğine entegre yağ haznesi ya da basınçlı yağlama sistemi ile yağlanmaktadır. Herringbone/zamanlamalı çavuş dişlileri, torkun tahrik vidasından diğer vidaya aktarılmasını sağlar. Zamanlama dişlileri çok fazlı akışının dışındadır ve yağ haznesi veya yüksek basınç yöntemi ile yağlanır. Rulman ve zamanlama dişlilerini çok fazlı akıştan korumak amacıyla her bir rotor seti ucuna mekanik salmastra monte edilir.  Mekanik salmastrada farklı seçenekler mevcuttur: tek salmastra, ayarlanabilir vidalı tek salmastra, çift salmastra, ayarlanabilir vidalı çift salmastra. Mekanik salmastralarda API 682 uyumlu modeller mevcuttur. Çok fazlı pompa gövdesi genelde çelik, döküm çelikten yapılır ve değiştirilebilir sünek demir ve döküm demir gömleğe sahiptir. Abrasif akışkan riskini göz önünde bulundurarak daha sert ve yüksek dayanıma sahip yüzey seçenekleri sunulmaktadır. Pompalanacak akışkana bağlı olarak farklı alaşımlar da seçenekler arasındadır. Rotor tasarımı ise teknolojinin kalbini oluşturmaktadır.  Uygulamanın zorluğu ve güvenilir çalışmaya verilen önem sebebiyle Leistritz tek blok üzerine işlem gerçekleştirir. Özetle, rotor profilleri şafta entegredir, böylece endüstrinin en yüksek rotor çapı elde edilir. Yüksek dip çapları sertliği maksimuma çıkartır ve böylece eğilmeleri minimize eder, temassız bir tasarımı garanti eder. Esnemez rotorlar sayesinde çıkış odası aralığının belirlenmesini ve mekanik salmastranın emiş odasına monte edilmesini mümkün kılar. Çok fazlı pompa tasarımı verimi ve performansı en üst noktaya taşır.

 

Metrans Makina Türkiye’deki tek yetkili Leistritz temsilciliği ve servis bakım merkezidir. Leistritz çok fazlı pompa sistemleri, diğer ürünler ve servis bakım hizmeti konusunda destek vermekten mutluluk duyarız.