Bizden Haberler

8.7.2019

LEWA - Boru Hattı Sistemlerinde Detaylı Titreşim Analizi

 

Özellikle pistonlu pozitif deplasmanlı pompalarda, bağlantılı boru hatları ve sistemlerle olan etkileşim göz önünde bulundurulmalıdır. Detaylı titreşim inceleme / araştırma yöntem ve verilerine başvurularak, kurulumla ilgili gerekli kontroller sağlanır ve sonraki aşamada tüm sistemin sorunsuz, güvenli ve duruş gerçekleşmeden çalışacağı henüz planlama aşamasında garantilenir. 

 

Kurulumun kontrolü, sistemin karmaşıklığı, kinematiği, pompalardaki silindir sayısı, strok frekans aralığı ve akışkan özellikleri ışığında sağlanır.

 

Titreşim Simülasyonu

 

Optimal tasarım ile toplam sahip olma maliyetleri ciddi oranda düşürülmektedir.

LEWA kurulum öncesi analizleri sayesinde, daha planlama aşamasında sistemin güvenli çalışacağından emin olunur. Parçaların doğru ebatlandırılması ve konumlandırılması sayesinde maliyet düşürülür ve daha uzun kullanım ömrü elde edilir.  

Pistonlu pompaların temel gereksinimleri netleştirildikten sonra, aslında verimin temel taşlarını oluşturan diğer adımlar olan gerekli parçalar belirlenir ve düzenlenme şekilleri kararlaştırılır. Ayrıca dozajlanacak akışkan genel sistem incelemesi için analiz edilir.

 

Titreşim Çalışmaları

 

“Pump Design” yazılımıyla analitik bir inceleme gerçekleştirilir ve bazı bilgiler elde edilir:

 

Kütle basınç dalgalanmaları

Hacimsel verim

Giriş basıncı kaybı

Minimum emme flanş basıncı

Boru hatlarındaki basınç kaybı ve basınç dalgalanmaları

Kavitasyon ve aşırı yükleme

Kritik hızlardaki rezonans

 

LEWA, dünyada API 674 kriterlerine uygunluk testi ve sayısal simülasyon gerçekleştiren tek pompa üreticisidir.

 

Analizler, titreşim sönümleme ve boru hatlarının ölçümlendirilmesini optimize etmek amacıyla kullanılır. Kesin hesaplamalarla kavitasyon, titreşim ve parçalardaki yorulma kaynaklı hasar gibi olası problemlerin önüne geçilir.

Lewa’nın Türkiye’deki tek yetkili temsilciliği ve servis bakım merkezi olarak, Lewa ürünleri, servis bakım - mühendislik hizmetleri ve testler konusunda bilgi paylaşmaktan mutluluk duyarız. Detaylı bilgi için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.