Bizden Haberler

8/27/2020

PÜSKÜRTME KULESİ BESLEMESİNDE URACA YÜKSEK BASINÇ TEKNOLOJİSİ

 

Kurutma, emülsiyon veya süspansiyonda püskürtmeli kurutma olarak adlandırılan yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Pulverizatör sayesinde püskürtme kulesinde kısa süre içerisinde çeşitli akışkanlar kurutularak toza dönüştürülebilmektedir. 

URACA, akışkanın tozlaştırılmasına yönelik en doğru yüksek basınç teknolojilerini sunar. Uraca pompaları yüksek verimliliğe sahiptir ve abrasif özellikteki ürünlere uygundur.  

 

URACA Farkı

URACA pompaları dünya çapında püskürtme kulelerinde kullanılmaktadır 

Pompalarda minimum aşınma ve maksimum ömür

Akışkan temaslı parçalarda özel uyarlama

Akışkan temaslı parçalar paslanmaz çelikten üretilir

Top valf kullanımı

Salmastra kutusu ve piston yıkaması

Minimum bakım

Yüksek verimlilik, düşük enerji tüketimi

Hız regülatör sayesinde hassas debi ayarı

 

Püskürtmeli kurutma ve uygulamaları

Püskürtmeli kurutma genelde kimya, farmasötik ve gıda endüstrisinde karşımıza çıkar.  Proses, akışkanı saniyeler içerisinde kuruttuğundan çok hassas bir işlem söz konusudur. Özellikle vitamin, hormon, protein ve esansiyel yağ gibi hassas maddeler için ideal bir çözümdür. Kurutulan toz yüksek çözünürlüğe sahiptir.  

 

Örnek üretim uygulamaları:

Süt tozu

Toz kahve

Toz yapışkan

Hormon, protein, vitamin 

Toz deterjan

Gübre

 

Proses

Püskürtmeli kurutma prosesinde, nozüller, solüsyonları, emülsiyonları veya süspansiyonları hassas damlacıklar şeklinde kurutmak üzere atomlara ayırır.  Eşyönlü ve ters akım prensibinde kurutma, karışık hava veya etkisiz gaz ile gerçekleştirilir.  Akabinde siklon bir seperatör kuru tanecikleri kurutma havasından ayırır. URACA pompaları akışkanı, tek yönlü nozülden 50 ila 250 bar basınçla püskürtür.   

 

Nozül genellikle püskürtme kulesinin üst kısmında yer alır, ancak fıskiye etkisiyle kulenin alt kısmına da yerleştirilebilir.  Damlacık boyutu- yüzey gerilimine, akışkanın viskozitesine, nozülün çapına ve püskürtme basıncına bağlıdır. Nozül ve pompa basıncındaki değişikliklerle esnek uyarlama seçenekleri sağlanır.

 

Gereksinimler

Pompa teknolojisinin akışkan tarafının abrasif ve macunumsu akışkanların uyarlanması zorlu bir işlemdir. Düşük hızlı pompa üniteleri kullanılarak aşınma azaltılır, valf ve salmastra kutusu parçalarının kırılması önlenir.

 

URACA, püskürtme kulesi beslemesine yönelik, farklı akışkanlara göre uyarlanabilen özel pompa teknolojileri sunmaktadır.

 

Metrans Makine, Türkiye’deki yetkili URACA temsilciliği ve servis bakım merkezidir.