Bizden Haberler

7/23/2020

 

UÇAK YAKITLARINDA BLACKMER PALETLİ TİP POMPALAR

 

Çoğu uçaklarda “avgas” olarak adlandırılan uçak yakıtı kullanılmaktadır. Avgas/uçak yakıtındaki en zorlu nokta, yakıtı temiz tutmaktır. En ufak pislik dahi hassas uçak motorlarına zarar verebilmektedir. Bu nedenle çoğu havalimanında bulunan hidrant bazlı yakıt pompalama istasyonlarında, yakıt filtreleme süzgeci ve seperatörlere gereksinim vardır.  

Filtre ve seperatörler kir ile dolduğunda, aralarındaki basınç farkı artar. Bu da yakıt sistemindeki pompalama basıncında değişiklik ile sonuçlanabilmektedir (genelde 60 ila 125 psi / 4.14 ila 8.62 bar arasında değişir).

Kendinden ayarlanabilen kanat teknolojisine sahip, yağlama akışkanına gerek duymayan Blackmer pozitif deplasmanlı paletli tip pompalar, basınç farkından etkilenmezler ve düzgün debi sağlamaya devam ederler.    

Blackmer, GNX paletli pompa serisi ile en optimal çözümü geliştirmiştir. PD paletli demir pompa serisinin parçası olan GNX modeli, hizalama gerektirmeyen, hızı düşürülmüş tek pozitif deplasmanlı pompadır.  

Hem mobil hem de sabit uygulamalara yönelik olan GNX pompalar, GX serisi pompa özelliklerini barındırırlar ancak tek kademeli dişli kutusu ile performansı bir üst seviyeye taşırlar.  Dişli kutusu, pompa ile motor arasında yer alır ve sabit dübelli bağlantısı pompa sisteminin yüksek hız ile düşük hız tarafları arasında yapısal bir bağ oluşturur.  

Bunun sonucunda kurulum veya bakım sonrasında yeniden hizalama gerektirmeyen bir pompa ortaya çıkar. GNX pompalar 2-, 2.5-, 3- ile 4-inç boyutlarında mevcuttur ve 90 derecelik port oryantasyonuna sahiptir (GNXH modelinde 180 derecedir). Komposit kaide eşsiz bir yüzey pürüzsüzlüğü sağlar, kurulum maliyetlerini düşürür ve titreşimi azaltır.  

 

Blackmer X, MLX ve HXL serileri de avgas/uçak yakıtı uygulamalarında iyi performans sağlarlar. Yüksek kapasiteli bu pompa modelleri, yüksek debi sağlayabilirler ve daha büyük yakıt tankına sahip uçaklara yönelik daha iyi bir çözüm oluşturabilirler. Ayrıca BV serisi bypass vanaları fark basıncını düşürmek için kullanılabilir. Valfler açıldığında akışkanın dolduğu bir hazne bulundururlar. Bu hidrolik etki, valfin kapanmışını önler ve böylelikle kavitasyon ve vana siti aşınmasının önüne geçilir.

 

Metrans Makine Türkiye’deki tek yetkili Blackmer temsilciliğidir. Her türlü talep ve sorularınızda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.