Bizden Haberler

1/11/2020

 

 

 

Üre Endüstrisine Yönelik Yüksek Verimliliğe Sahip Güvenilir Pompalar

 

 

URACA, üre sektöründe kullanılan amonyak ve karbamat pompalarda müşterilerin ilk tercihi olmaya devam ediyor.

 

 

Üre; gübre, tıbbi ve hatta gıda olmak üzere birçok uygulamada kullanılmaktadır. Dünya’nın artan nüfusuna bağlı olarak, ilerleyen dönemlerde üre talebinde ciddi artış yaşanması beklenmektedir.

Sıvı amonyak ve karbamat üretim prosesinde, basınca gereksinim vardır.  Bu işlem URACA pompaları tarafından gerçekleştirilmektedir. URACA pompalar, son derece verimli ve güvenli olmakla beraber, hassas kimyasal gereksinimlerini karşılamaktadırlar.

Amonyak ve karbamatın reaktöre preslenebilmesi için yüksek basınca ihtiyaç vardır. Yüksek basınç pompaları, 140 ila 240 bar’a kadar çalışma basıncı sağlamalıdır. Aynı zamanda büyük tesislerde 2,000/dak. ve daha yüksek debi gereksinimleri söz konusudur.  

 

Pompalar 24 saat kesintisiz çalışmaktadır ve bakım süreleri oldukça uzundur. Karbamat son derece agresif ve koroziftir. Birleştirme sürecinde karbamatın sıvı halde tutulabilmesi için yüksek proses ısılarına ihtiyaç vardır.  İşlenmekte olan ürünün kristalleşmesinden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Amonyak pompasının tasarımı, sıvılaştırılmış gazın özelliklerine uygun olmalıdır. Sıvı amonyak, düşük yağlama özelliklerine sahiptir ve sudan daha yüksek sıkıştırılabilir özelliktedir. Çalışma güvenliği kritik bir öneme sahiptir. Amonyak serbest bırakıldığında, büyük miktarda gaz oluşur, çevrede oksijen değişikliği ve donma yaşanır ve yakın çevreye ciddi tehlike oluşturur.

URACA pompalarının bir diğer özelliği de amonyak ve karbamata yönelik özel yaylı salmastra kutusudur. Yaylar, sızdırmazlık contasına binen ön yükün dengede tutulmasını sağlayarak ek manuel ayar gereksinimlerinin önüne geçer. Manuel ayarlanan salmastra kutularında genelde gereğinden fazla sıkıştırma söz konusu olduğu gözlemlenmektedir, bunun sonucunda aşınma ve ciddi zararlar meydana gelir.  Sert metal kaplı piston ile yaylı salmastra kutularının kullanım ömründe ciddi oranda artış sağlanır ve bakım gereksinimini ortadan kalkar.

 

Pompa valfi üzerindeki trapezoit gasketler, hasar önleyici özellikte olduklarından, valf gövdesi ömrünü uzatmaktadırlar. Özel ardışık valf sit tasarımı ve özel malzemeli valf plakaları, aşınma ve ses oranında ciddi oranda düşüş sağlarlar. Özel tasarımlı pompa köprüsü, esnek piston kaplinleri ile birleştirilerek salmastra kutusu içeriklerinin kusursuz hizalanmasını sağlamaktadır.

Tüm valfler ve salmastra kutusu, söküm işlemi gerektirmeden ayrı olarak çıkartılabilmektedir. Bu sayede bakım işlemi kolaylaştırılır, süre ve maliyetten tasarruf edilir.